Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 208 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Przemienienie Jezusa

niedziela, 28 października 2012 20:40
Skocz do komentarzy

Tekst z którym zapoznamy się na dzisiejszym kazaniu omawialiśmy na grupach które odbyły się w minionym tygodniu. To dziwna na pierwszy rzut oka historia. Ilością niezwykłych wydarzeń sprawia że możemy mieć kłopot z zrozumieniem przesłania, które za nią stoi.

Przeczytajmy tekst Ew Marka 9;1-13

(1) I mówił im: Zaprawdę powiadam wam: Niektórzy z tych, co tu stoją, nie zaznają śmierci, zanim nie ujrzą Królestwa Bożego, nadchodzącego w mocy. (2) A po sześciu dniach wziął Jezus z sobą Piotra i Jakuba, i Jana i wprowadził ich tylko samych na wysoką górę, na osobność, i przemienił się przed nimi. (3) I szaty jego stały się tak lśniąco białe, jak ich żaden farbiarz na ziemi wybielić nie zdoła. (4) I ukazał się im Eliasz z Mojżeszem, i rozmawiali z Jezusem. (5) A odezwawszy się Piotr, rzekł do Jezusa: Mistrzu! Dobrze nam tu być; rozbijmy trzy namioty: Tobie jeden i Mojżeszowi jeden, i Eliaszowi jeden. (6) Nie wiedział bowiem, co ma powiedzieć, bo ogarnął ich lęk. (7) I powstał obłok, który ich zacienił, a z obłoku rozległ się głos: Ten jest Syn mój umiłowany, jego słuchajcie. (8) A nagle, rozejrzawszy się wokoło, już nikogo przy sobie nie widzieli, tylko Jezusa samego. (9) A gdy zstępował z góry, przykazał im, aby nikomu nie opowiadali o tym, co widzieli, dopóki Syn Człowieczy nie zmartwychwstanie. (10) I zachowali to słowo u siebie. ale zastanawiali się między sobą, co to znaczy powstanie z martwych. (11) Pytali go też, mówiąc: Cóż to mówią uczeni w Piśmie, że Eliasz ma przyjść pierwej? (12) A On im odrzekł: Eliasz wprawdzie przyjdzie najpierw i wszystko naprawi; ale jakże napisano o Synu Człowieczym? Musi wiele ucierpieć i za nic być poczytanym. (13) Ale powiadam wam, że i Eliasz przyszedł, i uczynili mu, co chcieli, jak o nim jest napisane.

Wydarzenia przetoczone w tej relacji miały miejsce bezpośrednio po wyznaniu Piotra dotyczącym Jezusa. „Ty jesteś Chrystus”. To fundamentalne zdanie punkt zwrotny w misji Jezusa. Widzimy iż Jezus zapowiada uczniom swoim iż nie umrą dopóki nie zobaczą Królestwo Boże nadchodzące w mocy, ta wypowiedź może wzbudzić nasze zdziwienie. Nadejście Królestwa w mocy kojarzy się nam z wydarzeniami eschatologicznymi mającymi nastąpić przy końcu świata.

Łuk 21;27

I wówczas ujrzą Syna Człowieczego, przychodzącego w obłoku z mocą i wielką chwałą.”

Możemy więc odnieść wrażenie iż obietnica ta nie wypełniła się z powodu pomyłki, Jezusa minęło około 2000 lat o tej wypowiedzi a Królestwo w mocy nie nadeszło. Drugie możliwość interpretacji tego fragmentu sugerowała by że gdzieś na świecie ciągle żyją apostołowie którzy byli adresatami tej zapowiedzi.

Te dwie możliwości interpretacyjne wydają się prawdopodobne jednak czujemy że nie możliwe. Odpowiedź na problem który pojawia się w tej obietnicy znajdujemy na „Górze przemienienia”

A po sześciu dniach wziął Jezus z sobą Piotra i Jakuba, i Jana i wprowadził ich tylko samych na wysoką górę, na osobność, i przemienił się przed nimi. (3) I szaty jego stały się tak lśniąco białe, jak ich żaden farbiarz na ziemi wybielić nie zdoła.

Jezus przed wybraną 3 swych uczniów objawia się jako uwielbiony Król pełen świętości i majestatu chwały czytając opis przemienionego Jezusa przypominamy sobie nawrócenie Pawła:

Dz.Ap. 9:3

I stało się w czasie drogi, że gdy się zbliżał do Damaszku, olśniła go nagle światłość z nieba,”

oraz wizje jaka miał Jan

Ob 1:12-20

I obróciłem się, aby zobaczyć, co to za głos, który mówił do mnie; a gdy się obróciłem, ujrzałem siedem złotych świeczników, (13) a pośród tych świeczników kogoś podobnego do Syna Człowieczego, odzianego w szatę do stóp długą i przepasanego przez pierś złotym pasem; (14) głowa zaś jego i włosy były lśniące jak śnieżnobiała wełna, a oczy jego jak płomień ognisty, (15) a nogi jego podobne do mosiądzu w piecu rozżarzonego, głos zaś jego jakby szum wielu wód. (16) W prawej dłoni swej trzymał siedem gwiazd, a z ust jego wychodził obosieczny ostry miecz, a oblicze jego jaśniało jak słońce w pełnym swoim blasku. (17) Toteż gdy go ujrzałem, padłem do nóg jego jakby umarły. On zaś położył na mnie swoją prawicę i rzekł: Nie lękaj się, Jam jest pierwszy i ostatni, (18) i żyjący. Byłem umarły, lecz oto żyję na wieki wieków i mam klucze śmierci i piekła. (19) Napisz więc, co widziałeś i co jest, i co się stanie potem. (20) Co do tajemnicy siedmiu gwiazd, które widziałeś w prawej dłoni mojej, i siedmiu złotych świeczników: siedem gwiazd, to aniołowie siedmiu zborów, a siedem świeczników, to siedem zborów.”

Moi drodzy ten odrealniony opis prezentuje nam jak wygląda Jezus uwielbiony siedzący po prawicy Ojca. Warto jest o tym pamiętać kiedy modlimy się w imieniu Jezusa.

 

Pojawienie się Mojżesza i Eliasza może wydać się nam bardzo dziwne ale reprezentują oni Prawo i Proroków Starego Testamentu ich rozmowa według relacji Łukasza dotyczy wydarzeń które mają się rozegrać w Jerozolimie:

Łuk 9:31

którzy ukazali się w chwale i mówili o jego zgonie, który miał nastąpić w Jerozolimie.”

Pismo święte Starego Testamentu wskazuje zapowiada Mesjasza, który będzie cierpiał za nas i przyniesie nam wybawienie.

A odezwawszy się Piotr, rzekł do Jezusa: Mistrzu! Dobrze nam tu być; rozbijmy trzy namioty: Tobie jeden i Mojżeszowi jeden, i Eliaszowi jeden. (6) Nie wiedział bowiem, co ma powiedzieć, bo ogarnął ich lęk.

Czytamy o ambiwalentnych odczuciach doświadczanych przez Piotra: z jednej strony radość wyrażona słowami: „dobrze nam tu być”, z drugiej strony zakłopotanie i lęk jaki zawsze towarzyszy człowiekowi doświadczającemu objawienia, jak zachować się w stosunku do sytuacji i osób, które się objawiły. Chęć zbudowania namiotów sugeruje zdaniem komentatorów iż wydarzenia omawiane miały miejsce w okresie święta namiotów.

 

I powstał obłok, który ich zacienił, a z obłoku rozległ się głos: Ten jest Syn mój umiłowany, jego słuchajcie.

Obłok i głos stanowią Boże potwierdzenie dla uczniów to również ważna informacja dla nas po pierwsze dostajemy informację iż Jezus jest Synem Bożym, po drugie winniśmy mu całkowite posłuszeństwo, tak rozumiem wyrażenie „jego słuchajcie”

(9) A gdy zstępował z góry, przykazał im, aby nikomu nie opowiadali o tym, co widzieli, dopóki Syn Człowieczy nie zmartwychwstanie. (10) I zachowali to słowo u siebie. ale zastanawiali się między sobą, co to znaczy powstanie z martwych.

Zakaz opowiadania o wydarzeniach których doświadczyli apostołowie wydaje się dziwny, lecz ograniczenie związane z tym zakazem do momentu zmartwychwstania Jezusa sugerują nam iż zbyt wczesne ujawnienie kim jest Jezus mogło by utrudnić misje jaką miał do wykonania.

Pytali go też, mówiąc: Cóż to mówią uczeni w Piśmie, że Eliasz ma przyjść pierwej? (12) A On im odrzekł: Eliasz wprawdzie przyjdzie najpierw i wszystko naprawi; ale jakże napisano o Synu Człowieczym? Musi wiele ucierpieć i za nic być poczytanym. (13) Ale powiadam wam, że i Eliasz przyszedł, i uczynili mu, co chcieli, jak o nim jest napisane.

Ostanie wypowiedzi uczniów dotyczące pojawienie się Eliasza zapowiedzianego przed pojawieniem się Mesjasza przypomina nam o tym iż każde doświadczenie duchowe musi być osadzone w Bożym Słowie.

 

Podsumowanie ta dziwna odrealniona historia uczy nas bardzo wielu prawd:

1. Informuje nas kim obecnie jest Jezus. Syn Boży którego powinniśmy słuchać. Godzien chwały uwielbiony pełen majestatu.

2. Pokazuje nam prawdę dotycząca rzeczywistości. Jesteśmy jako ludzi z koncentrowani na tym co widzimy co jest materialne. Jednak ta historia pokazuje nam iż możemy doświadczać rzeczywistości duchowej.

3. Otwartość na doświadczenia duchowe nie zwalnia nas od badania ich w świetle Biblii, jeśli nasze doświadczenia stoją w sprzeczności do niej to powinniśmy te doświadczenia odrzucić.

4. Czy doświadczyłeś w życiu uczucia zadowolenia i spełnienia, albo byłeś w miejscu, które pod każdym względem ci odpowiadało. Być może Bóg w tak wyraźny sposób ci się objawił, że wszystko inne zeszło na dalszy plan? Czy nie miałeś ochoty powiedzieć wówczas: „chwilo trwaj wiecznie”? Wielokrotnie w swoim życiu przeżywałem tego rodzaju stany emocjonalne, wyrażony zdaniem „Dobrze nam tu być”. Jeśli identyfikujesz się z wypowiedzią Piotra, rozumiesz też jego chęć pozostania na górze. Obietnica zobaczenia Królestwa Bożego, wypełniła się. Właśnie przed jego oczami stanął Jezus w całym blasku swej chwały, tej którą miał będąc u Ojca w niebie. Towarzystwo Mojżesza i Eliasza, potęgowało tylko stan tego zachwytu. Boży głos „Ten jest syn mój umiłowany, jego słuchajcie”, dopełnił niezwykłość tej sceny.

Bóg daje nam możliwości przeżywania cudownych wspaniałych chwil, które chcemy by trwały zawsze. Powrót z z Tego rodzaju „góry” jest zawsze bolesny, ale konieczny. Przeżywając wspaniałe chwile z Stwórcą nie możemy zapomnieć o tych którzy zostali u podnóża „góry”, ze swoimi zmartwieniami i kłopotami. Doświadczywszy realności Jezusa, powinniśmy pójść do nich by przynieść im nadzieje i zaprosić do wspólnego ponownego udania się na „górę obecności Bożej.

W tej wspaniałej historii, Jezus ponad mistyczny zachwyt uczniów, tak przecież ulotny, stawia na realizm. Przypomina im co ma go spotkać w Jerozolimie. To kolejny przykład na to jak wiara chrześcijańska jest głęboko osadzona w codzienności ludzkich zmagań, w wypełnianiu Bożej woli.

Podziel się
oceń
0
0


czwartek, 18 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  50 073  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

Wyszukaj

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Subskrypcja

Wpisz swój adres e-mail aby otrzymywać info o nowym wpisie:

Ulubione blogi

O moim bloogu

Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowa...

więcej...

Całe Pismo przez Boga jest natchnione i pożyteczne do nauki, do wykrywania błędów, do poprawy, do wychowania w sprawiedliwości, aby człowiek Boży był doskonały, do wszelkiego dobrego dzieła przygotowany. (2 List do Tymoteusza 3:16, BW) Blog ten jest poświęcony, moim rozważaniom, myślom, komentarzom, zainspirowanych lekturą Pisma Świętego. Flaszkinsowo to miejsce do, którego zostajesz zaproszony drogi czytelniku jeśli podobnie jak ja poszukujesz Boga i chcesz być mu wierny.

schowaj...

O mnie

Jestem "niosący Chrystusa", tak brzmi moje imię. Nie przestaje dziękować Bogu za to, że się na "nowo narodziłem". Przyszedł, we właściwym momencie mego życia i powiedział: "Jestem dobrym Pasterzem, niczego ci ze mną nie zabraknie". Od tamtej pory już na zawsze razem. Wiernie kroczę drogą, którą mi przygotował. Nie idę nią sam, mam Pocieszyciela, Ducha prawdy, który wprowadza mnie we wszelką prawdę.Rodzinę, którą kocham nad życie. Znam ludzi, przyjaciół oddanych Bogu, razem idziemy na spotkanie z Nim.

Statystyki

Odwiedziny: 50073

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Pytamy.pl

Pytamy.pl